80 yaşındaki adam dehşet saçtı!

Bursa’da yaşlı bir adam, tartıştığı karısını boğazını keserek öldürdü. 

Olay, akşam saatlerinde Teferrüç Mahallesi, Yiğit Sokağı’nda meydana geldi. 80 yaşındaki Kazım K, eşi Fatma K. ile henüz bilinmeyen bir sebeple tartıştı. Yaşlı adam, mutfaktan aldığı bıçakla eşinin boğazını kesti. Kanlar içinde kalan 66 yaşındaki 2 çocuk annesi Fatma K. hayatını kaybetti. Katil zanlısı Kazım K. ise cinayet sonrası Fomara Emniyet Müdürlüğü’ne giderek polise teslim oldu. Cinayetle alakalı tahkikat devam ediyor. 

Çapa’dan transfer tahtası yorumu

Eskişehirspor Teknik Direktörü Fuat Çapa, genç bir oyuncu grubuyla çalıştıklarını belirterek gün geçtikçe geliştiklerini kaydetti. Çapa, Eskişehirspor için transfer tahtasının açılacağını düşünmediğini de aktardı. 

Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında Eskişehirspor, evinde karşılaştığı Altay’ı tek golle mağlup ederek ligde nefes aldı. Zor günler geçiren Eskişehirspor, bu sonuçla puanını 15’e çıkardı. Maç sonu düzenlenen basın toplantısında konuşan Eskişehirspor Teknik Direktörü Fuat Çapa, bugünkü karşılaşmanın kendileri açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Çapa, “Bizim adımıza sadece 3 puanlık değil 7 puanlık bir karşılaşmaydı. Bunun değerini bilerek sahaya çıktık. İlk devre en net pozisyonu biz yakaladık ama değerlendiremedik. Zor bir karşılaşmaydı her iki takım açısından da. İkili oynayan bir takıma karşı mücadele ettik. Top hem bizde hem de karşı taraftayken temkinli olmak zorundasınız. Topu iki ve üçüncü alanda kaybettiğinizde sıkıntı olabileceğini söylemiştik. Oyun olarak açıkçası çok mutlu değildim. Gereksiz top kayıpları ve gereksiz topla koşmalar yapıldı. Oyunculara idmanda söylesek de sıkıntılar yaşadık” ifadelerini kullandı. 

“Sezon başında hedeflediğimiz puanı yakaladık” 
Genç bir oyuncu grubuyla çalıştıklarını aktaran Fuat Çapa, “İkinci devre oyuncuların çok gergin olduklarını gördük. Sakin olmaları gerektiğini kendilerine anlattık. İkinci devre bizim adımıza olumlu geçti. Pozisyon olarak özellikle son 5 dakikada oyun bizdeydi. Rakibin yaptığı bir hayatı güzel değerlendirdik. Golden sonraki süreç kolay olmayacağını biliyorduk. Bu ligde yaş ortalaması 30 olan bir rakiple oynadık. Diğer tarafta da heyecanlı olan bir oyuncu grubu var. Sadece duygularıyla hareket etmeye çalışan, yorulunca adrenalinleri yükselen bir takım. Buna rağmen oyun iyiydi. Yakaladığımız daha net pozisyonlar olabilirdi. Ama gelişmekte olan bir oyuncu grubuyla çalışıyoruz. Bu tür hatalar yapılacak ve biz onlara göstereceğiz. Böylece ilk devreyi kapatacağız. Sezon başında hedeflediğimiz puanı yakaladık. Ama bu bizim için yeterli değil. Çünkü biz artık en az 18-19 puan almak istiyoruz. Kalan haftalarda puanlar alarak hedeflenen puanın üstüne çıkmak istiyoruz. Ümit ederim ki onu yaparız” dedi. 

“Tahtanın açılacağını düşünmüyorum” 
Çapa, ‘Transfer tahtasının açılacağını düşünüyor musunuz? sorusu üzerine ise, “İkinci devre transferi açsanız da yeni bir takım kurmak kolay değil. Ben şahsen transfer tahtasının açılacağına inanmıyorum. Her ne kadar umutlansak da gerçekçi olmamız lazım. Şu andaki oluşum transferin açılacağını göstermiyor” cevabını verdi. 

Parola “GALİBİYET”

Bugün Eskişehir Yeni Atatürk Stadı’nda gerçekleşecek Eskişehirspor – Altay maçına dakikalar kaldı. Kendi evinde Altay’ı konuk edecek Eskişehirspor sahaya 3 puan parolası ile çıkacak. Parola “Galibiyet”. Maç saat 19.00’da başlayacak.

Küme düşme hattından kurtulmak isteyen Eskişehirspor Spor Toto 1. Ligin 15. Haftasında bugün İzmir Ekibi Altay’ı ağırlayacak. Saat 19.00’da başlayacak olan karşılaşmada Es-Es 3 puana kilitlendi. Siyah kırmızılı oyuncular ligin bitmesine 3 hafta kala ateş hattından kurtulmak istiyor.. Tek seçeneği kazanmak olan Kırmızı Şimşekler zorlu karşılaşmadan galibiyet alarak son 2 haftaya moralli girmek istiyor.

Tren kazasında film sahnelerini aratmayan tatbikat

Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında Eskişehir’de düzenlenen ‘Tren Kazası’ tatbikatı gerçeğini aratmadı.

112 Acil Servis ekipleri, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Afet ve Acil Durum Yönetim Derneği (AFAD), Dorlion Arama Kurtarma (DAK) ekipleri, Eskişehir Tren Garı İşletmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları, Eskişehir İtfaiyesi ve Jandarma kolluk kuvvetleriyle ortak çalışma olarak düzenlenen ‘tren kazası’ tatbikatı Eskişehir Hasanbey Lojistik Tesisleri’nde gerçekleşti. Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında, acil servis ekiplerinin gerçekleştirmiş olduğu ikinci tatbikatı olan ‘tren kazası’ başarılı bir şekilde sonuçlandı. Film sahnelerini aratmayan tatbikatta, tren içinde ve çevresinde bulunan kazazedelere eksiksiz bir şekilde ulaşıldı. İkisi olay yeri ölümlü olmak üzere 22 yaralı şeklinde kurgulanan tatbikatta sağlık ve kurtarma ekipleri koordine bir şekilde çalışarak olası bir faciaya karşı son derece hazırlıklı, etkin ve yetkin durumda olduklarını gösterdiler.

Bu tarz kazalara hazırlıklı olmak durumundayız” 
Eskişehir’in hızlı tren yollarının kesişim noktası olduğunu ve hazırlıklı olmak zorunda olduklarını vurgulayan Eskişehir Ambulans İdaresi Başhekimi Dr. Veli Görkem Pala, “Eskişehir’imiz hızlı tren yollarının kesişim noktasında bir il. Dolayısıyla tren kazalarına ve bu tarz kazalara hazırlıklı olmak durumundayız. Bugün itibariyle gördük ki AKUT ekiplerimiz, Dorlion Arama Kurtarma ekiplerimiz, Eskişehir Tren Garı İşletmelerimiz, TCDD’miz, itfaiye ekiplerimiz, Eskişehir 112 ekiplerimiz ve AFAD ekiplerimiz böyle bir afet durumunda son derece hazırlıklılar. Bugün tatbikat kapsamında 5 adet 112 ambulans ve ekibimiz, AFAD’a ait bir aracımız, itfaiyeye ait bir kurtarma aracı ve arazözü, Dorlion Arama Kurtarma ekiplerine ait bir ekibimiz, AKUT, TCDD ve jandarmamız ile birlikte Eskişehir’in tüm paydaşlarıyla çok başarılı bir tatbikatı geride bırakmış oluyoruz. Şehrimize buradan diyoruz ki emin ellerdesiniz. Eskişehir emin ellerde tüm paydaşlarıyla beraber Eskişehir her türlü acil durumda her türlü afet durumunda hazırlıklı bir şehir” dedi.

“Eskişehir 112’nin farkını kanıtladılar” 
Ayrıca Eskişehir’deki ekiplerin son derece koordineli çalıştığına değinen ve konuyla ilgili açıklamalarda bulunan tatbikat koordinatörü Kadir Çekiç, “Tren yollarının kesişim noktasında. Bu yüzden kurtarma ekipleri, Jandarma olsun, AKUT olsun, AFAD olsun, 112 ekipleriyle koordineli çalışmak zorunda. Böyle bir tren kazasında bu koordinasyonu nasıl sağlarız ve yaralılara en çabuk, en hızlı nasıl müdahale ederiz. İtfaiye ekiplerimizin olay yerine gelmesi, Jandarma ekiplerimizin güvenliği sağlaması ile böyle bir tatbikat gerçekleştirdik. Umarım tüm ekiplerimizle ilerleyen zamanlarda bunu gerçekleştireceğiz 112 bunun öncüsü olacak. Arkadaşlarımın hepsini tebrik ederim. Tüm yaralılara müdahale ettiler. Gayet uygun bir şekilde çıkarma pozisyonlarıyla ve medikal anlamda gerçekten Eskişehir 112’nin farkını kanıtladılar” şeklinde konuştu.

“Büyükerşen bizlere önderlik edecek”

CHP İl Başkanı Abdulkadir Adar, partisinin Pazar toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Adar, Parti Genel Merkezi tarafından yeniden aday gösterilen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşeni tebrik ederek, “Bizlere önderlik edecek ve 31 Mart’taki seçimlerde başarıya ulaşacağız” değerlendirmesinde bulunarak şunları söyledi “Ülkemiz 24 Haziran seçimleri, başlangıcı 16 Nisan referandumu olmak üzere bir rejim değişikliği yaşadı. Rejim değişikliğinin, tek adam yönetiminin neler yaptığını, nelere muktedir olduğunu yaşayarak görmeye başladık. 2 gün önce bir savcı bir dilekçe veriyor; Askeri okullarda türbanla ilgili yasağın kaldırılması ile ilgili. Bu konu kimi ilgilendirir? Normal, demokratik ülkelerde kuvvetler ayrılığı olduğu ülkelerde bu konu yargıyı ilgilendirir. Ama dünkü Üsküdar’daki toplu açılışta Sayın Cumhurbaşkanı, “Sen kim oluyorsun da böyle bir dava açılmasına talepte bulunuyorsun?” diyor. Oysa aynı süreç içerisinde ilgili yargı organları böyle bir dava açılmasına gerek olmadığına hükmediyorlar. Ama konuşmamın başlangıcında da ifade ettiğim üzere; bu, ülkede hangi işlerin nasıl yapılacağının birer birer gösterilmesidir. Onun için 31 Mart seçimleri son derece önem kazanıyor. Yoksa bu rejim yerleşip gidecektir.”

“Sarı öküz hikayesini anımsattı”

Hepimiz çok iyi biliriz, Sarı Öküz hikâyesi vardır: Öküzler toplanmış bir grup halinde, yemlerini yiyorlar. Çakallar gelmiş, aslan gelmiş bunları yiyecekler. Fakat o güzel savunma yapıyorlar ki içlerinden bir tekini bile alamıyor aslanlar. Daha sonra bir kurnazlık düşünüyor aslan. Bunların lideri pozisyonunda olan bir tanesini çağırıyor ve diyor ki; “Bakın sizler de sıkıntı içerisindesiniz bizler de sıkıntı içindeyiz. Şu sarı öküzü verin bize de biz çekilip gidelim, siz de rahat bir ortam içinde yaşayınız.” Heyet toplanır, aslanın o isteğini kabul edip vermişler. Aslanlar o günkü gıda ihtiyacını karşılamış ama gıda ihtiyacı bitmiyor, bu sefer farklı bir talepte bulunmuşlar, bir başkasını istemişler. Heyet yine o isteği vermede mahsur görmemiş ama bir süre sonra bakmışlar ki bu istekler birer birer onları eritmiş ve artık aslanlara karşı savunacak güçleri bile kalmamış. Onun için elimizden birer birer giden değerlerin çok iyi farkına varmak zorundayız ve o elimizden giden değerlerin ne kadar kıymetli olduklarını bilmek zorundayız. Birbirimizle kaynaşarak, birbirimizle bütünleşerek eksiklerimizi görmeyerek bu seçimlere hazırlanıp bu seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermemiş insanların da vermesini temin etmek gerekir diye düşünüyorum.

“Üç belediye başkanına büyük övgü”

Eskişehir’de yerel yönetimlerde bu konuda oldukça şanslıyız. Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gibi 4 dönem Eskişehir’in teveccühünü kazanmış ve Eskişehir’i marka şehir haline getirmiş bir Başkanımız var. Keza Tepebaşı’nda 3 dönem belediye başkanlığı yapmış ve Tepebaşı bölgesindeki halkın teveccühünü toplamış takdirini almış bir Ahmet Ataç başkanımız var. Birinci dönem olmasına rağmen Odunpazarı bölgesini çok farklılaştıran, Odunpazarı Belediyesini öncelikle araç gereç ile kendi malı donatan ve daha sonra da çevreye yönelik pek çok eylem yapan, parklar yapan, müzeler açan bir Başkanımız Kazım Kurt’umuz var. Biz o yönden çok şanslıyız.

“Büyükşehir Meclisi’nde çoğunluğ hedefliyoruz”

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile Büyükşehir Belediyelerinin doğrudan doğruya kendi adlarına seçilen Belediye Meclis üyeleri olmadığı için ilçelerden gelen belediye meclis üyeleri olduğu için biz ilçelerimizde de çok sayıda ilçeyi alarak 2014’ten bu yana sıkıntı içinde görev yaptığımız Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de muhakkak ekseriyete ulaşmak zorundayız.

Bize ve sevgili partili arkadaşlarıma bir görev düşüyor. Özellikle çok az oylarla kaybettiğimiz bölgelerde yeniden seçimi kazanabilmek adına biz bu haftaki il yönetim kurulu toplantımızda il yönetiminden 2’şer arkadaşımızı ilçelerde görevlendirdik ama bu 2’şer arkadaşlarla değil çok sayıda gönüllü çalışanlarla bu ilçeleri fethetmek zorundayız.

“En az 8 belediyeyi alacağız”

Biraz önce buraya inmeden önce bir grup emekli öğretmen arkadaşım yanıma geldiler, belli bölgelerde çalışmak istediklerini ilettiler. Son derece mutlu oldum. İşte kaynaşma dediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nde görev alma azmiyle dolu olan arkadaşlarımıza bizler çalışma olanağı sağlayacağız. Onlar çalışmalarını yapacaklar. Bilgi alışverişi hep devam ettireceğiz, kontrollü şekilde belediyelerimizle birlikte Eskişehir’de en az 8 tane belediyeyi alacağız. Ben çok iddialı konuşmak istemiyorum, birileri 15-0 yapacağız diyor ama ben öyle demek istemiyorum. Bizim karar almamızda yeterli sayıda ilçe belediyelerimizi muhakkak almak ilk hedefimiz. Oraları da sosyal demokrat belediyecilik ile tanıştırmak ilk hedefimiz.

İlçelere yapılan hizmetlerden örnekler verdi

Bakınız Büyükşehir Belediye Başkanımız siyasi parti mülahazası yapmaksızın tüm ilçelerde belli yatırımlar yaptı. Çifteler’in kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri tamamen yenilendi. Çifteler’e 2 bin tonluk su deposu yapıldı. Yine Çifteler’e bir otogar ve sosyal tesis inşası yapılıyor ve öyle zannediyorum seçimden önce bitirilecek o da hizmete açılacak. Bu alt yapı hizmetleri tamamlandıktan sonra Çifteler’in Büyükşehir Belediyesi’ne ait tüm yolları asfaltı ile trotuarı ile tamamlandı. Keza Sivrihisar’da kanalizasyon ve su şebekeleri yenilendi. Yıllardır yapılamayan şey bu. Aynı şekilde Mahmudiye ve Han’da çok büyük çapta yatırımlar yapıldı. Mahmudiye’de kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri yenilendi. Mahallelerinde su sıkıntısı olan yerlerde de su sıkıntılarını giderme adına sondajlar yapıldı ve insanların su ile kavuşmaları sağlandı. Oysa bunlar yıllarca çözülemiyordu.

“Hizmet CHP’ye geçince elektriği kestiler”

Hemen şunu da söyleyeyim; 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından idare edilirken yasa ile kapsam alanı genişletildiğinde OEDAŞ’ın ilk yaptığı şey o güne kadar borcu ödenmeyen köylerin su pompalarının elektriğini kestiler. Yaklaşık 3 Milyon TL para ödenerek bu elektriklerin yeniden açılması temin edildi ve orada yaşayan hemşerilerimiz sularına kavuşturuldu. Onun için sevgili arkadaşlarım, “yatırım yapmıyor, yatırım yapılmıyor, Büyükşehir sadece kendi siyasi partilerine mensup belediyelere hizmet etti” argümanları son derece yanlış bilgilendirmedir. Bu konuda da ciddi proje hazırlığımız var. Bunları o bölgedeki seçmen vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz.

“Ekonomik kriz geldi, halkın beli doğrulmuyor”

Ülkemizdeki ekonomik kriz had safhaya geldi. Ekonomik krizden dolayı öncelikle inşaat sektöründeki konkordatolar çok hızlı hayata geçti şimdi de çok yakın bir tarihte iflaslar başlayacak. Bunu sadece ben söylemiyorum, bunu 2 gün önce, TÜSİAD Genel Başkanlığı yapan Erol Biliciler de ifade ettiler. Bunlar son derece tehlikeli işler. Ama şunu çok iyi görüyoruz, belli bahanelerle işten çıkarmaların sayısı artmaya başladı. Burada araç muayene servisinde, sendikal faaliyette bulundukları gerekçesiyle çok sayıda işçi arkadaşımız işinden oldu. Şunu bilin ki çok zorlu bir kış olacak. İlk doğalgaz faturaları bu ay gelmeye başladı. Son derece yüksek rakamlar. 1600 liralık asgari ücretin uygulandığı ülkemizde 400 liralık sadece ısınmayla ilgili gider karşılanabilir bir gider değil. Bu açıdan da seçimler çok önemli. Onun için hepinize ihtiyacımız var.

Ben biliyorum ki tüm partili arkadaşlarım ve partisizi olup da vatansever hemşerilerim bizlere seçim döneminde katkı verecektir. Sizlere kapımız her zaman açık.

Eskişehir’de silahlar konuştu: 4 yaralı

Eskişehir’de aralarında husumet bulunan iki aile arasında çıkan silahlı kavgada 2’si ağır 4 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, olay Uluönder Mahallesi’nde meydana geldi. Aralarında daha önce de husumet bulunan iki farklı ailenin bireyleri henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı tartışmaya başladı. Tartışmanın kısa sürede büyüyüp kavgaya dönüşmesi sonucu Metin T., Ahmet K. ile 13 yaşındaki Ö.K. av tüfeğiyle, Refiye T. ise darp sonrası yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince Yunus Emre Devlet ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralılardan 13 yaşındaki Ö.K. ile Ahmet K.’nin hayati tehlikelerinin bulunduğu bildirildi.

Şüphelilerin yakalanması için hemen çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Gasp ve Cinayet Büro Amirliği ekipleri, silahlı kavgaya karışan Hüseyin T. (53) ile Yıldırım T.’yi (27) yakaladı.

Gözaltına alınan zanlıların emniyetteki sorguları sürüyor.

Vatandaşı pazardan eve belediye taşıyor

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde belediye tarafından uygulamaya konulan ücretsiz servis imkanı ile vatandaşlar pazar alışverişinin ardından evlerine zorlanmadan ulaşıyor.

51 mahallesi bulunan Seyitgazi Belediyesi, pazar günleri Kırka’da pazartesi ise Seyitgazi’de kurulan pazara vatandaşlarının kolay ulaşabilmesi için ücretsiz pazar servisi uygulamasını sürdürüyor. Seyitgazi Belediyesi’nin vatandaşa sağladığı ulaşım hizmeti özellikle yaşlı vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Ücretsiz pazar servisi ile vatandaşları mahallelerinden alıp pazar ihtiyaçlarını gidermeleri için ücretsiz servis imkanı sağlayan Seyitgazi Belediyesi, alışverişini yapan vatandaşları daha sonra da aynı servisle kapısına kadar bırakıyor. Belediyenin uygulamasından memnun oldukları belirten vatandaşlar ve pazarcılar, Başkan Hasan Kalın’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Seyitgazi Belediye Başkanı Kalın da hem vatandaşların hayır duasını aldıkları hem de esnafın yüzünü güldürdükleri için mutlu olduklarını kaydetti.

Dev uyuşturucu operasyonu

Eskişehir’de düzenlenen drone destekli uyuşturucu operasyonunda 44 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, kent genelinde sokak satıcılarının yakalanması amacıyla çalışma başlattı. Özel Harekat ekiplerinin de katılımı ile düzenlenen ve drone ile de havadan takip edilen eş zamanlı operasyonda 16 satıcı ile 28 içici konumunda olmak üzere 44 şahıs yakalandı. Toplamda 160 polisin görev aldığı operasyonda açılmayan kapılar koçbaşı ile kırıldı. Şüphelilerin ev ve arabalarında narkotik köpeği ile yapılan aramalarda 30.98 gram bonzai, 4.57 gram skunk maddesi, 9 adet ecstasy hap, 22 adet sentetik hap, 1 adet tabanca ve tabancaya ait 81 adet fişek, 1 adet kuru sıkı silah ve 1 adet de kılıç ele geçirildi.

Şüphelilerin 28’i hakkında ‘uyuşturucu madde kullanmak’ suçundan yasal işlem yapıldı. Gözaltına alınan biri suça sürüklenen çocuk olmak üzere 5 şahsa da ‘uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan yasal işlem yapıldı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Büyükşehir’den trekking etkinliği

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi Bozdağ’da doğa yürüyüşü etkinliği (trekking) düzenledi. Gerçekleştirilen trekking etkinliğinde doğaseverler yürüyüşlerini karlı bir patikada gerçekleştirdi.

Gençlerin hem spor yapmasına katkı sağlamak hem de bir arada güzel zaman geçirmesi amacıyla gerçekleştirilen ‘Trekking’ etkinliği için Büyükşehir Gençlik Merkezi önünde toplanan katılımcılar Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlarla Bozdağ’da doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Uzman rehberler eşliğinde 48 katılımcının olduğu trekking etkinliğinde, 14 kilometre yürüdüler. Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde bulunan Bozdağ’ın rakımı 1292 metre olduğu için katılımcılar yürüyüşlerini karlı bir patikada gerçekleştirdiler.

Şehir merkezindeki etkinliklerin yanında vatandaşları doğayla da buluşturmak istediklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, katılımcılardan gelen talep doğrultusunda etkinliğin tekrar düzenleneceğini belirttiler.

“Odunpazarı sanatın merkezi olacak”

Odunpazarı Belediyesi tarafından 2017-2018 döneminde açılan Fotoğrafçılık Atölyesi’ne katılan öğrenciler tarafından çekilen fotoğraflar, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galersi’nde sergilenmeye başlandı. ‘Objektifimden Yansıyanlar’ adı verilen karma serginin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, atölye eğitmenleri Osman Yaşar Tanaçan ve Doç. Dr. Feyyaz Bodur, atölye katılımcıları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Sanatı ve sanatçıyı hayatın içinde tutmak istiyoruz”

Sergi açılışında konuşan Başkan Kazım Kurt, Eskişehir’de fotoğraf denince akla Osman Yaşar Tanaçan geldiğini belirtti. O nedenle serginin açıldığı galerinin adının Osman Yaşar Tanaçan galerisi olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “Biz, kendisine şükran, minnet borçluyuz; çünkü içindeki malzemeler de onundur. Odunpazarı Belediyesi olarak, sanatı ve sanatçıyı hayatın içinde tutmak istiyoruz. O başlangıçla beraber, Tanaçan’ın bize getirdiği çalışma bu sergiyi önümüze koydu. Uzun süren bir atölye çalışmasının sonunda Eskişehir’deki fotoğraf meraklılarının fotoğrafı öğrenmesini sağladığı için ben, Osman Yaşar Tanaçan’a tekrar teşekkür ediyorum. Feyyaz Bodur, arkadaşım, dostum. Çok eski ilişkilerimiz olan kahraman fotoğrafçı ve bilim insanlarından birisi. Ona da çok teşekkür ediyorum. Eskişehir, Odunpazarı sanatın merkezi olacak. Her sanat türüne kucak açıyoruz, destek veriyoruz; çünkü bunlar bizim değerlerimiz, düşün dünyamızın işaretleri. Türk Halkı gelişmeye, bilime açık ve bu konuda da gerçekten takipçi bir halk. Ben halkımıza güveniyorum. Onlara öncülük eden bilim insanlarımıza güveniyorum. Bu fotoğraf sergisinde fotoğrafı öğrenerek karşımıza gelen dostlarımıza da teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Sergi açılışında Osman Yaşar Tanaçan ve Feyyaz Bodur’da konuşma yapan diğer isimler oldu. Katılımcılar, açılış konuşmalarının ardından fotoğraf sergisini gezdi. Fotoğrafları tek tek inceleyen Başkan Kurt, eser sahipleri ile de fotoğraflar hakkında sohbet etti.

Silah imâlâtçısı 2 kişi yakalandı

Polisin şüphe üzerine durdurduğu iki kişinin üzerinde ve evlerinde silah imâlâtında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Osmangazi Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, merkez Yeşilova Mahallesi’nde şüphelendikleri M.B. ve E.K.’yi durdurdu. Şüphelilerin üst aramasında silah imâlâtında kullanılan malzeme ele geçirildi. Ekipler, şüphelilerin evlerinde de arama yaptı. Aramalarda 63 çelik silah namlusu, 21 mermi yatak bileziği, 8 adet 7.65 mermi ölçeği, 38 mermi yatağı, 1 toplanmış tabanca, 1 ruhsatsız tabanca, 1 av tüfeği, silah üretiminde kullanılan makineler, 12 adet 7.65 tabanca mermisi, 21 av tüfeği fişeği, 6 kurusıkı mermi ele geçirildi.Gözaltına alınan şüphelilerin çok sayıda sabıkası olduğu bildirildi. E.K.’nin hırsızlık suçundan arandığı tespit edildi.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından ‘silah ticareti ve imâlâtı’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

İnönü Belediyesi’nden cevap gecikmedi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Martlı Suyu’nda izinsiz kazı yapıldığı gerekçesiyle eleştirilen ve cezai işlem uygulanacağı belirtilen İnönü Belediyesi, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

İnönü Belediyesi ilçenin en önemli sembollerinden Martlı Suyu’nun sağlıklı akması ve tüm ilçe merkezinin yararlanabilmesi için hatlarda yenileme çalışmalarını başlatırken Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de bu durumun izinsiz yapıldığı gerekçesiyle İnönü Belediyesine cezai işlem uygulayacaklarını belirtti. Durum üzerine açıklama yapan İnönü Belediyesi yetkilileri, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve tek çabalarının yaklaşık olarak bin 500 yıldır akan, son yıllarda akmaz hale gelen içme suyu olarak kullanılan Martlı Suyu’nun vatandaşların hizmetine sunmak olduğunu bildirdi. Belediyeden yapılan açıklamada, “2002 yılında Eskişehir Defterdarlığı tarafından İnönü Belediye Başkanlığı yetki ve sorumluluğuna devredilen Martlı Suyu 2014 yılında Büyükşehir Belediye Yasasının kabulünde sonra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetki ve sorumluluğuna devrolmuştur. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetki ve sorumluluğuna devrolunduktan sonra meydana gelen arızalardan dolayı, ilçemiz sakinlerinden gelen şikayetler nedeniyle müteakip defalar il koordinasyon kuruluna başvuru yapılmış ve cevabi yazıda yetki ve sorumluluğun ESKİ’de olduğu belirtilmiştir. Martlı Suyu’nda meydana gelen arızlar nedeniyle sadece belediyemiz değil ilçemizde bulunan muhtarlarca da Kaymakamlığı, Belediyemize ve ESKİ’ye yazılı olarak başvurulmuştur. Hatta hemşerilerimizin talebi üzerine 24.03.2017 tarihinde Martlı Suyu konulu halk toplantısı yapılmış bu toplantıya ESKİ’den sorumlu bir kişi ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı olduğunu söyleyen İsmail Karaköse katılmış, halkın Martlı Suyu ile ilgili gayet samimi ve ivedilik arz eden talepleri üzerine İsmail Karaköse; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı olarak Martlı Suyu’nun idaresinin İnönü Belediye Başkanlığı’na devrinin gerçekleşeceği vaadinde bulunmuştur. 24.03.2017 tarihinden asfalt çalışmalarının başladığı 2018 Temmuz ayına kadar ESKİ ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Martlı Suyu İsale hattında değişikli yapılması gerektiği bilinmesine ve bu konuda talepler olmasına rağmen hiçbir çalışma yapılmamış ve İlçe Belediyemize yetki ve sorumluluk devri gerçekleşmemiştir. 21.06.2018 tarihinde ESKİ’ye ilçemiz sakinleri tarafından imza toplanmak suretiyle Martlı Suyu’nun çeşmelerinden akıtılması hususunda haklı taleplerini içerir yazılı başvuru da yapılmış, bu başvuruya herhangi bir cevap verilmemiş, ne zamanki asfalt çalışmalarına başlanmış bu çalışmalar başlanmasından hemen sonra 09.07.2018 de Martlı Suyu’nun ESKİ’nin yetki ve sorumluluğunda olmadığına dair cevap verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

“Çalışmalara başlanacağı tüm kamu kurum ve özel kuruluşlara bilgi verilmiştir” 
İnönü halkının ihtiyaçları ve Martlı Suyu’nun önemi açısından çalışmalara başlandığının aktarıldığı açıklamada, “Mayıs ve Kasım olmak üzere iki kez toplanan ESKİ’nin ilk genel kurul toplantısında büyük engellemelere rağmen gündeme alının Martlı Suyu’nu Yetki ve Sorumluluğunun İnönü Belediye Başkanlığı’na devrine ilişkin karar 20 Kasım 2018 tarihinde alınmıştır. 2014 yılından bu yana kadar ilçemiz sakinlerinin Martlı Suyu’nun çeşmelerden akıtılmasına ilişkin haklı taleplerini görmezden gelen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından; haklı ve ivedilik arz eden bu ihtiyacın bir an önce giderilmesine ilişkin çabalarımız engellenmeye çalışılmaktadır. İnternet sitesinden yapılan haberde ilçemizin ihtiyacını gidermek için yapmış olduğumuz çalışma nedeniyle AYKOME Uygulama Yönetmeliği 22. Maddesine atıfta bulunularak izinsiz kazı çalışması yaptığımız iddia edilmekte ve cezai işlem uygulanacağı yönünde tehdide yer verilmektedir. Belediye Başkanlığımız tarafından sadece Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanlığı AYKOME’ye değil iş alanı ile bağlantısı bulunan tüm kamu kurum ve özel kuruluşlara kazı çalışmasına başlanacağı yönünde bilgi verilmiş, hatlara ilişkin bilgi talep edilmiş ve AYKOME’den izin istenmiştir. Bu kamu kurum ve kuruluşlarından gelen cevabi yazılara göre sadece Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetki ve sorumluluğunda olan yollarda değil diğer tüm sokaklarda da iş planı yapılmıştır.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca internette yapılan haberde işin ivedilik arz ettiği hususu tamamen gizlenerek, AYKOME Yönetmeliğinin 22. Maddesi 13. Fıkrasının bir kısmına yer verilmiştir. AYKOME Yönetmeliği’nin 22. Maddesi (13) Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yol ve tretuvar düzenlenmesi çalışmaları yaptığı cadde ve sokak ile vb. mahallerde ivedilik arz eden, arıza halleri, yeni tamamlanmış binaların abone bağlantıları dışında yol ve tretuvar yenileme ve düzenleme çalışmalarının tamamlanmasına müteakip 5 (beş) yıl süreyle alt yapı ve bağlantılı üst yapı çalışmalarına izin verilmez. (14) Amir Hükmü mevcuttur” denildi.

“Çalışmalarımız devam edecek” 
Büyükşehir Belediyesi’nin Martlı Suyu’yla ilgili uzun yıllar çalışma yapmadığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Asfalt çalışması yapmadan önce 2014 yılından bu yana yetki ve sorumluluğunda olan Martlı Suyu İle ilgili; alt yapı çalışmasını yapabileceği halde hiçbir çalışma yapmayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, kazı sezonu olmadığı, mevsim şartları gibi sebeplerle çalışmamız engellenmeye çalışılmaktadır. Hepinizin bildiği üzere mevsim şartları, kazı sezonu olmadığı hususu nasıl Estram çalışmalarında mazeret olarak kabul edilmeksizin çalışmalara devam ediliyor ise; ilçemizin yıllardır talebi olan ve ilçemizin olmazsa olmazı olan ivedilik arz eden Martlı Suyu çalışmalarına da hukuk mücadelemiz çerçevesinde devam edilecektir. Sonuç olarak tüm hemşerilerimiz bilmelidir ki; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı resmi sitesinde cezai işlem uygulanacağı haberine rağmen bin 500 yıldır çeşmelerden akan Martlı Suyu’muz en kısa sürede sizlerin hizmetine sunulacaktır.”

Konuyla ilgili yapılan ilk habere buradan ulaşabilirsiniz. https://www.eha.web.tr/inonu-belediyesinden-izinsiz-kazi-3662.html

Büyükşehir zabıtasından sıkı denetim

Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri denetimlerini son olarak şehrimizde faaliyet gösteren un ve unlu mamullerin üretildiği fırınlarda gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri kent Merkezi’nde faaliyet gösteren fırınlarda, temizlik, iş yeri ruhsatı ve ürünlerin gramajlarını denetlemeye devam ediyor. Yapılan denetimlerde hijyen ve sağlık koşullarının uygunluğu ile ürünlerin gramajları kontrol ediliyor. Eksiklikleri olan fırınlara rehberlik hizmeti veren Zabıta ekipleri gerekli uyarılarda bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Yetkilileri, Eskişehirlilerin sağlıklı ve hijyenik şartlarda üretilmiş ve gramajına uygun ekmek tüketmeleri için ekiplerin denetimlerini sürdüreceğini belirttiler.

Tost götüren kuryeyi bıçakladılar

Eskişehir’de müşteriye götürdüğü siparişi zorla almaya çalışan şahıslara tostu vermeyen kurye, bıçaklanarak yaralandı.

Edinilen bilgilere göre olay, akşam saatlerinde merkez Tepebaşı ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde meydana geldi. Bisikletle müşterinin istediği tostları götüren İ.S.K., Mertcan Sokak’ta 3 şahıs tarafından durduruldu. Şahısların bisikletin sepetinde bulunan tostları istediği kurye duruma engel olmaya çalıştı. Bir süre şahıslara direnen kurye, F.M. tarafından bacağından bıçaklandı. Olay sonrasında polis ekiplerine haber veren 19 yaşındaki kurye şahıslardan şikayetçi oldu.
Olayla alakalı çalışmalar devam ediyor.

Beslenme uzmanından üniversite öğrencilerine önemli uyarılar

Diyetisyen Furkan Ekrem Vural, üniversite eğitimi için ailelerinden ayrı şehirlerde yaşamak zorunda kalan öğrencilere, günlük beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Eskişehir’de özellikle 18-25 yaş arası gençlere danışmanlık yapan Uzman Diyetisyen Furkan Ekrem Vural, öğrencilerin günlük beslenme sorunları ile bazı önerilerde bulundu. Öğrencilerin, ailelerinden ayrıldıktan sonra günlük yaşamlarında ciddi değişiklikler olabildiğini dile getiren Vural, bu konuda bilinçli hareket etmenin önemine vurgu yaptı. Öğrencilere çeşitli önerilerde bulunan Vural, “Ailelerinden ayrılıktan sonra buraya gelen öğrenci gençlerimizin birçoğu sağlık konusunda destek için bize de geliyor. Bazıları ise kilo aldıktan sonra veya bir hastalığa yakalandıktan sonra geliyorlar. Sebebi ise; ilk günlerde nasıl ve ne olduğunu farkında olmuyorlar ve yemek, spor, uyku ve sağlıkla ilgili konulara dikkat etmiyorlar. Öncelikle bir insan ilk önce sağlıklı beslenmek için kahvaltı öğünü, öğle öğünü ve akşam öğünlerini tüketmek zorunda. Bunun dışında ihtiyaca bağlı olarak ara öğünler tüketebilir. Mesela kahvaltıda; yumurta tüketimi, peynir tüketimi, ekmek veya bunun tam tahıllı olanını tüketebilir, seviyorlarsa kahvaltıda meyve de tüketebilirler. Süt tüketebilirler, yoğurt tüketebilirler. Zeytin ve ceviz bunlara eklenebilir. Bunların miktarları kişiden kişiye değişir. Kişinin ihtiyacına göre, beklentisine, cinsiyetine, yaşına, boyuna, kilosuna göre ve yağ oranına göre değişir” şeklinde konuştu.

“Bulgur pilavı veya makarna yağlı olmadığı düşünülüyorsa değerlendirilebilir” 
Öğle vaktindeki beslenme ile ilgili görüşlerini de paylaşan Vural, “Sabah ve öğle arasında uzun bir vakit varsa ve açlık çekiliyorsa meyve yanına süt tüketimi olabilir. Meyve yanında ceviz de olabilir. Sağlıklı beslenmek isteyen insanlar, dışarı çıkarken yanına kolay olarak genelde kuru kayısı veya ceviz alırlar. Bunlar çok rahatlıkla taşınabilir. Öğle yemeklerini okulda tüketen kişi için, örneğin yemekhanede bir ana yemek çıkar ve yağlıdır. Örneğin, tavuk soteyi, sebzeleri ve tavuk parçalarını çatalla yemesi daha iyi bir tercihtir. Çünkü yemeğin suyunu yemez ve sudan gelecek ekstra yağı almamış olur ve yanına yemek olarak alternatif çıkabilir. Bulgur pilavı veya makarna yağlı olmadığı düşünülüyorsa değerlendirilebilir. Tabii bu düşünce kişinin algısına göre değişir, bana yağlı gelen bir yemek başka bir insana yağsız gelebilir. Eğer yağsız olduğunu düşünüyorsa pilavı yiyebilir, yağlı olduğunu düşünüyorsa çok az yer ya da daha iyi bir seçenek olarak yanında tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği gibi sağlıklı ekmekler taşıyabilir ve bunlardan karbonhidrat ihtiyacını alır. Daha sonra ikindi ara öğünü gelir ikindi ara öğününde; mesela leblebi tarzı, galeta tarzı şeyler olabilir veya süt, yoğurt ve ayran tarzı şeyler olabilir. Tam buğday ekmeğinden yapılmış bir sandviç olabilir” ifadelerini kullandı.

“Geç saatte yatan insanlar bir ara öğün yapmalı” 

Akşam yemeklerinin evde yenmesi halinde uyulması gereken kurallara da açıklık getiren Vural, şunları kaydetti:
“Akşam yemeği evde yeniyorsa, etli bir yemek ya da baklagil tarzı bir yemek olması iyi olur. Eğer öğlen et tarzı bir yemek yendiyse akşam daha hafif sebze yemeği, baklagil tarzı veya çorba gibi yemekler yenmesi gerekir. Bunlar öğünlerimizin kabataslak halidir. ’Gece ara öğün tüketilmeli mi?’ dersek bu kişinin tamamen yatma saatiyle ilgilidir. Geç saatte yatan insanlar bir ara öğün yapmalı yoksa kan şekeri düşebiliyor. 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerini düşünürsek, 7-8 saatlik uyku yeterlidir. Fazla uyku ilk olarak kilo almanıza neden olur ikinci olarak ise sizi sürekli olarak yorgun yapar.”

Budama eğitimleri sürüyor

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen budama eğitimleri sürüyor. Son olarak 52 vatandaş daha eğitimlerin ardından öğrendiklerini uygulama şansı buldu.

Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Meyve Bahçesi ve Bağlarda Budama Teknikleri” eğitimleri kent merkezinde de yoğun katılım ile devam ediyor.

Son olarak 29 Ekim Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime 52 vatandaş katıldı. Kursiyerler ilk olarak Meyvecilikte Fidan Seçimi ve Bahçe Tesisi, Budamada Kullanılan Araçlar ve Dezenfeksiyonu, Budama Tekniği, Zamanlarına göre Budamalar (Yaz – Kış), Meyve Ağaçlarında Dal Şekilleri, Budama Sistemleri, Modern Bahçecilikte Telli Terbiye Sistemleri, Bağcılıkta Budama, Gençleştirme Budaması gibi konularda eğitim aldı. 52 kursiyere gerçekleşen eğitimin ardından katılım belgesi de takdim edildi. Budama üzerine teorik eğitimlerin ardından gerçekleşen örnek bahçe gezisi ise Keskin Mahallesi’nde bulunan Mutlu Gürdoğan’a ait bahçede gerçekleşti. Kursiyerler burada budama yaparak öğrendikleri bilgileri uygulama fırsatı buldu.

Vatandaşlar, düzenlenen eğitimden ötürü Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a ve Kırsal Hizmetler Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

“KOAH rehabilitasyonu kolaylık sağlıyor”

Nefes darlığı çeken, solunumsal problemler nedeniyle günlük yaşantısında sorunlar yaşayan kişilere yönelik uygulanan Pulmoner Rehabiilitasyon; kronik solunum hastalarının da fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi amaçlıyor.

Eskişehir Dr. Türkan Tünerir, sundukları Pulmoner Rehabilitasyon uygulamalarına ilişkin bilgi verdi. Dr. Tünerir, Pulmoner Rehabilitasyondan; hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerde, tanısı konulmuş hastalıklarda, solunum sıkıntısı yaşayan ve doktor referansı ile gelen hastalık gruplarında: çocuk felci hastalarında, göğüs duvarı bozukluklarında, kanserli hastalarda, kas hastalıklarında, obeziteden dolayı solunum sıkıntısı yaşayan hastalarda, hamilelik dönemindeki solunum sıkıntılarında, KOAH hastalarında, astım ve daha pek çok alanda yararlanıldığını aktardı. Dr. Tünerir, solunum rehabilitasyon nasıl yarar sağlandığına dair şunları aktardı: “Solunumsal problemleri olanlar nefes darlığı gelişme korkusu nedeniyle, fiziksel aktivitelerini kısıtlarlar. Aktivite kısıtlandığında dayanıklılık ve güç azalır. Pulmoner Rehabilitasyon, bireyin kapasitesinin el verdiği ölçüde aktif olmasına yardımcı olur. Yürüme, bisiklete binme gibi aerobik egzersizleri ve güçlendirme egzersizlerini içerir. Tedavi, ilaçların etkileri ve yan etkileri, inhaler kullanma teknikleri, yardımcı solunum cihazlarının kullanımı ve kendine bakım, solunum teknikleri, egzersizin önemi, solunum problemleri, nefes darlığı, öksürme, balgam çıkarma ile baş edebilme yöntemleri öğretilir.”

“Yaklaşık 1 saat sürüyor” 

Koah Rehabilitasyon tedavisinde öncelikle kişiye özgü ve tamamen hastanın ihtiyaçlarına yönelik planlamalar yapıldığını belirten Dr. Tünerir, “Bu planlamalar çerçevesinde kişilere uygun programlar çizilmektedir. Bu programlar; solunum egzersizleri, göğüs fizyoterapisi teknikleri ve bu tekniklere destek cihazlarla oluşturulan solunum fizyoterapi seansları gibi işlemler olup, kişinin günlük yaşam aktivitelerinde ideal kapasitesini kullanmasını sağlarlar. Programların süresi hastanın ihtiyacına ve toleransına göre 30 dakika ile 1 saat arasında değişebilmektedir. İşlemlerin sıklığı da hastanın genel durumuna göre ayarlanmaktadır. KOAH Rehabilitasyonunda solunum kontrolü öğretilir. Mobilizasyon ve postur egzersizleri öğretilir. Egzersiz toleransı arttırılmaya çalışılır. Günlük yaşam aktivitelerinin fonksiyonel değerlendirilmesi yapılır. Egzersiz eğitimi verilir. Solunum kaslarının eğitimi yapılır. ‘Biofeedback’den yararlanılır. Oksijen tüketimini ve solunum işini azaltma yöntemleri öğretilir. Hastanın çevre ve ev ortamı ayarlanır” dedi.

KOAH Rehabilitasyonunun faydaları hakkında bilgi veren Tünerir, “Nefes darlığını azaltır, egzersiz kapasitesini arttırır, günlük yaşamdaki aktiviteleri bağımsız yapabilmeyi sağlar, yaşam kalitesini arttırır, vücudun direncini ve kondüsyonu arttırır, kişinin günlük işlerini veya mesleğini yapabilme kapasitesini arttırır, ilaçlara ihtiyacı azaltır, oksijen tedavisine ihtiyacı azaltır, KOAH alevlenme ataklarının sıklığını azaltır” ifadelerini kullandı.

Pazardaki fiyat farkı

Pazarlarda aynı cins ürünlerin farklı fiyatlara satılması ile ilgili kafalarda soru işareti oluşurken aradaki ayrımın kalite olduğu belirtiliyor.
Herhangi bir tezgahta 2 liraya satılabilen ürün, diğer bir tezgahta 3 hatta 5 liraya satılabiliyor. Halk pazarlarında yaşanan bu durum vatandaşların kafasını karıştırıyor. Türkiye’nin bazı şehirlerinde yetişen ürünlerin daha kaliteli olduğunu vurgulayan pazarcılar, fiyatların da buna göre belirlendiğini aktardı.

Eskişehir’de uzun yıllardır pazarcılık yapan Emin Özkaya, fiyat farklılıkları konusunda dönem dönem vatandaşların da kendilerine sorular sorduğunu belirterek, “Bu konuda belirleyici ana faktör kalitedir. Örneğin; narenciye çeşitlerinde Hatay, Mersin, Antalya, Adana gibi illerimizden gelenler biraz daha ucuz oluyor. Antalya yöresinden gelenler biraz daha pahalı oluyor. Bunlar tamamen kalite ile alakalı. Portakalı ele alırsak, Mersin tarafından gelenleri yediğiniz zaman ağzınızda sakız gibi etki bırakır. Ama Finike tarafından gelenler gofret gibi bir etki bırakır. Finike portakalını 4-5 liradan satıyoruz. Ama 1-2 liraya da var. Amasya elması ile Isparta elmasının fiyatı da farklıdır. Anadolu’nun bir numaralı meyvesi Amasya elmasıdır. Bunun fiyatları ile diğerlerinin aynı olması mümkün değil. Ama fiyatı düşük olan ürünlere de ilgi yoğun. Alım gücü o kadar olduğu için onlara yöneliyorlar. Saygı duyuyoruz tabii ki. Ama fiyatlardaki bu değişikliklerin sebebi kalitedir. Yoksa başka bir sebebi yok” şeklinde konuştu.