Odunpazarı Belediyesi’nden yeni öğrenciler için yaratıcı “kent oyunu”

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Gençlik Merkezleri, özellikle farklı illerden Eskişehir’e gelen üniversite öğrencilerinin öğrenim yıllarına başlarken Eskişehir’in tarihsel, kültürel, sanatsal, mitolojik ve arkeolojik geçmişini anlamaları için kent oyunu oluşturdu.

Kent oyunu’na katılanlar keyifli bir hafta sonu geçirdi. 4 kişiden oluşan 12 oyun grubuyla oynanan kent oyunu, 2 gün sürdü. Eskişehir’de tarihi, kültürel, sanatsal, mitolojik ve arkeolojik alanda faaliyet gösteren kuruluş ve grupları da bir araya getiren oyun, 5 ayrı bölümden oluştu. Katılımcılar; gençlik merkezi, özel tasarlanmış oyun alanları, Kent Ormanı, Hamamyolu, Şelale Park, sanat merkezleri ve müzelerde tasarlanan oyunu çözerek ilerledi. Kendilerine verilen görevleri eksiksiz ve en hızlı şekilde yerine getiren gruplara, kentteki sosyo-kültürel faaliyetlere katılımlarını teşvik etmek için hediyeler verildi.

Odunpazarı Belediyesi Gençlik Merkezileri, Sakin Okul Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği ve Şenlikli Toplum Platformu tarafından tasarlanan kent oyununun amaçları arasında; birbirini tanımayan 48 genci bir şehir oyunu etrafında bir araya getirmek, dostluk ve paylaşım ortamı kurmalarına imkan sağlamak, Eskişehir’de gençlerin yeni alanlar keşfetmelerini sağlamak, şehrin kültürel mirasının doğru anlaşılmasını sağlamak, gençlerin öz güven kazanmaları, sosyalleşmeleri, farklı şehirlerden ve farklı altyapılardan gelen akranlarıyla ortak bir payda etrafında buluşmaları bulunuyor.

Belediye Başkanı Ataç, Muhacir Dernekleri Federasyonu’na bağlı olan kuruluşların üyeleri ile görüştü

Balkan Göçmenleri Derneği’nin daveti üzerine düzenledikleri dayanışma kahvaltısına katılan Başkan Ataç, Muhacir Dernekleri Federasyonu’na bağlı olan diğer kuruluşların görevlileri ile de görüştü.

Davet üzerine dayanışma kahvaltısında vatandaşlar ile buluşan Ataç, dernek üyeleriyle uzun süre sohbet etti. Bir otelde gerçekleştirilen programda konuşan Başkan Ataç, “Çok fazla göçmen dostum var. Sizin yeriniz kalbimde bir başkadır. Hiç unutmam, 1975 yılında Bulgaristan’da sabahın erken saatlerinde mavi kıyafetli kadınların sokakları süpürdüğünü görmüştüm. O kadar titiz ve iş ahlakı ile çalışıyorlardı ki takdir ettim. Tepebaşı Belediyesi’nde göreve geldiğimde de bundan etkilenerek kadınlarımızdan oluşan bir temizlik ekibi kurduk. Bu, Türkiye’de ilk defa Tepebaşı’nda oldu. Bugün burada sizleri böyle bir arada görmek beni çok mutlu ediyor. Birlik içinde olmak, örgütlü olmak çok önemli. Bugün Türkiye’de sevgi ve saygı yok. Ama bu örgütlenmeler, insanlar arasında sevgi ve saygıyı inşa ediyor. Dirençli olabilmemiz için örgütlerimize sahip çıkmamız gerekli” ifadelerini kullandı.

Muhacir Dernekleri Federasyon Başkanı Recep Demir ve üyeler de Başkan Ataç’a katılımından ötürü teşekkür ederken, etkinlik çektirilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Sinan Meydan Odunpazarın’da adeta esti

Odunpazarı Tarihi Bölgede yer alan Atatürk İle Bir Gün Galerisi’nde sevenleri ile buluşan Sinan Meydan “Kurtuluş Savaşı’ndan Cumhuriyete” adlı bir söyleşi de gerçekleştirdi.

Odunpazarı Belediyesi, ünlü Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan’ı ağırladı. Söyleşi öncesinde Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisi ve Atatürk ile Bir Gün Galerisi’ni gezen Sinan Meydan, galeride yer alan objeleri inceledi. Meydan, Odunpazarı Belediyesinin hayata geçirdiği projelerin çok özel örnekler olduğunu ifade ederken Başkan Kurt’un Eskişehir’in kültür ve tarih sürecine yaptığı katkıların sıra dışı olduğunu dile getirdi. Gezinin ardından okuyucularına Kurtuluş Savaşı’nda Eskişehir’de yaşananları anlatan Meydan, Eskişehir’in işgalden nasıl kurtulduğuna değindi. İşgalden kurtulan Eskişehir’in yeniden vatan yapıldığını kaydeden Meydan, Eskişehir’in Anadolu’nun rönesansı olduğunu dile getirdi. Milli Mücadele Yıllarında yaşananları da anlatan Sinan Meydan, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının o dönemde yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Meydan, “Bizim gibi düşünmeyen insanlar da o mecliste olsun. Kavga edelim, tartışalım. 1’nci Mecliste silah çekilmesine rağmen Mustafa Kemal o meclisi dağıtmamış, ölüm kalım meselesini o mecliste yürütmüş. Biz neden bugün bir araya gelip, gerekirse kavga etme pahasına, ülkenin sorunlarını çözmüyoruz. Başka yolu yok. Türkiye’nin kurtuluşu Atatürk’ün yönteminin hayata geçirilmesi ile mümkündür. Milli Mücadele’nin bize anlattığı budur, çok sesli milli birlik, tek sesli değil. Farklı düşünelim, ama o farklı düşünceler bir araya gelip konuşalım. Atatürk bunu başardı. O nedenle büyük adam” dedi.

“Bizim yaşam biçimimiz tam bağımsızlıktan yana”

Sinan Meydan’a Odunpazarı’na gelerek böyle bir söyleşi gerçekleştirdiği için teşekkür eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Meydan’a lületaşından bir pipo hediye etti. Burada yaptığı konuşmada, Sinan Meydan’ın nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda bir pencere açtığını söyledi. Kurt, “Bizim yaşam biçimimiz tam bağımsızlıktan yana, emperyalizme karşı bir duruştur. Bu noktada Sinan Meydan önemli bir iş yapıyor. Ben teşekkür ediyorum, eline emeğine sağlık. Her zaman yanında olacağız” diyen Başkan Kazım Kurt, Eskişehir’e yapılmak istenen Kömürlü Termik Santrale de değindi. Bu termik santral ile Eskişehir taşı olarak bilinen lületaşının yok edilmek istendiğini ifade eden Başkan Kurt, “Kendisine Eskişehir taşından bir pipo hediye ettik. O taş, umarım son olmaz. Bu emperyalist güçler şimdi o taşın çıktığı yere bir termik santral kurmak istiyorlar. Atatürk’ün çocukları, torunları olarak bize düşen görev bu termik santrali buraya yaptırmamaktır. Her türlü mücadeleyi yapacak ortak noktamız vardır. Buradan çıkış ancak halkın zaferi ile olur. Bu da geçmişte olan ve bugün bizim önümüzde duran örneklerle ilgilidir. Biz bunu sürdüreceğiz. Aydınlık Türkiye’yi kurmak için birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Sinan Meydan, söyleşinin ardından kitaplarını imzalarken, sevenleri ünlü tarihçiden imza alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Söyleşiye Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Hüseyin Gözütok, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru ile çok sayıda Eskişehirli katıldı.

Jandarma artık havada da denetim yapıyor

Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı askerlerinin ikinci sefer yaptığı havadan trafik denetimde kurallara uymayan 18 araç sürücüsüne para cezası verildi.

İçişleri Bakanlığı, trafik kazalarının önlenmesi kapsamındaki talimatları doğrultusunda Jandarma Genel Komutanlığı koordinesinde Eskişehir İl Jandarma Komutanılığı emrine bir adet helikopter görevlendirildi. Jandarma ekipleri, sağ şeritte veya bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme/makas atma, hatalı sollama, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak/park etmek gibi ihlallerin önlenmesi maksadıyla havadan helikopter ile trafik denetimlerinin ikincisini yaptı. Çalışmalar sonucu kurallara uymayan 18 araç sürücüsü hakkında 2 bin 569 TL para cezası uygulandı.

Köln’de rehine alarmı

Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Merkez Tren İstasyonu sınırlarında bulunan eczanede rehine alınma durumu olduğu görgü tanıkları ve polis sözcüsü tarafından doğrulandı.

Bugün öğle saatlerinde garın içerisinde bulunan hoparlörlerden polisin herkesten tren garını boşaltmalarını istediği, daha sonrada çok sayıda polis ve itfaiye arabalarının garın etrafına geldiği görgü tanıkları tarafından sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Görgü tanıkları ayrıca silah seslerinin geldiğini ve dumanların yükseldiğini belirtiyor.

Yetkililer saat 13.00 civarında garın içerisinde bulunan eczanede silahlı bir kişinin bulunduğuyla ilgili şikayet aldıklarını belirtiyor.

Köln Merkez Tren İstasyonundaki tüm seferler şuan iptal edilmiş durumda.

Türkiye yeni mezun Somalili subaylara eğitim verecek

Somali’de bulunan Türk sistemli TÜRKSOM’dan başarı ile mezun olan 60 subay ve astsubay son eğitimlerini almak için Türkiye’ye hareket etti.

Somali’deki Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığından mezun olan 60 subay ve astsubay öğrenci eğitim için Türkiye gitmek üzere bu sabah Adan Abdulle Havalimanından askeri uçakla yola çıktı. Eğitim için Türkiye’ye gidecek olan subay ve astsubay öğrencileri uğurlamak için havalimanına gelen Somali Savunma Bakanı Hasan Ali Mohamed havalimanında eğitim için Türkiye gidecek askeri öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerle hitap eden Savunma Bakanı Mohamed, “Bugün Somali’deki Türk-üssü zorlu eğitimden sonra eğitim görmek için bugün Türkiye’ye gidiyorsunuz bu hem sizin için hem ülkemiz için de çok güzel bir fırsattır, kardeş ülke Türkiye’nin size sağladığı bu imkan çok iyi değerlendirin ve eğitim aldıktan sonra ülkenizi dönün” diye konuştu.

Konuşmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı Mohamed, “Bugün Türkiye’de eğitim alacak 60 öğrenciyi uğurladık. Bu öğrenciler özelikle Türk-üssü TÜRKSOM Mezun askeri öğrencilerdir. Eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra Türkiye gidecek olan askerlerimize başarılılar dileriz” ifadelerini kullandı. Bakan ayrıca Türkiye’ye Somali’deki desteklerinden dolay teşekkür etti. Basın açıklamasında Somali hükümetinin daha güçlü bir askeri yapılanmasına kararlılıkla devam edeceğini söyleyen bakan Somali’de bu yöndeki gayreti destekleyen Türk hükumetini tekrar teşekkür etti.
Somali’deki Türk Üssü TURKSOM, Afrika’nın en büyük askeri üssü olma özelliğini taşıyor.

Kaymakam Bilgin makamında ESKÜDER’i ağırladı

Eskişehir Kültür Sanat Derneği (ESKÜDER) mensupları, Odunpazarı Kaymakamlığına yakın zamanda getirilen Turgay Hakan Bilgin’e hayırlı olsun dileklerini iletti.

Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, “Eskişehir Türkiye’nin sosyal, kültürel ve sanat yönüyle en gelişmiş şehirlerinden birisidir. Sanatın ve kültürün merkezi Eskişehir merkez Odunpazarı ilçesine atanmaktan ve görev yapmaktan memnunluk duydum. Sizler de ESKÜDER çatısı altında sanatın her dalından bir araya gelerek Eskişehir’in kültürüne ve sanatına gönüllü olarak hizmet ediyorsunuz. Ben de Eskişehir’imiz için kurum olarak her zaman yanınızda olmaya gayret göstereceğim” dedi.

ESKÜDER Başkanı Gazi Durusu ise, “Bizler ESKÜDER de sanatın her dalından bir araya gelen sanatçı grubuyuz. Aramızda yazar, şair, ressam, halk oyuncuları, keman, tiyatro ve fotoğraf sanatçısı bulunmaktadır. Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin’in önümüzdeki günlerde yapacağımız kültür ve sanat çalışmalarımıza katkı sağlayacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

Ziyaret ESKÜDER üyelerinin kendi yazmış oldukları kitapları imzalayarak Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin’e hediye etmeleriyle son buldu.

Eskişehir ve Isparta Sanayi Odası Başkanları buluştu

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ziyaretinde verdiği demeçte, “Eskişehirli sanayicilerimize yaptıkları ihracat için teşekkür ederiz. Bunların karşılığını bizler de alıyoruz. Sizin yapmış olduğunuz yatırımlar ve ihracat bizlere de fayda getiriyor” dedi.

ITSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, ESO’da sanayicilerle bir araya geldi. Heyet Eskişehir’de çeşitli fabrikalarda incelemelerde bulundu. Gerçekleştirilen ziyarette ESO’nun yeni bakış açısının daha çok iletişimle daha çok işbirliği kapsamında olduğunu belirten ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Ekonomide yaşananlar hepimizi etkiliyor. Bu noktada yapabileceğimiz en önemli hareket birlik beraberlik içinde olabilmek. Bu milli duruşu sergilememiz gerekiyor. Sizlerle 4 saatlik bir mesafedeyiz. Isparta bizim bu enerjiyi ve sinerji oluşturabileceğimiz iller arasında. Deneyimlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşmak zorundayız. Eskişehir ihracatla büyüyecek ve bunun için de işbirlikleri yapacağız” diye konuştu.

Lokomotif sektörler var

Eskişehir olarak hedeflerinin sanayi ile büyümek olduğunun altını çizen ESO Başkanı Kesikbaş, “Havacılık, raylı sistemler, makine-metal ve beyaz eşya, plastik enjeksiyon sektörlerinde şehrimiz lokomotif illerden. Herkesin bildiği önemli firmalarımız var. Ayrıca Odamız üyeleri tamamen sanayicilerden oluşuyor. Toplam ciromuz eski kurlara göre 26 milyar TL. Yeni kurlarla bu rakam daha da büyüyecektir. Eskişehir’deki GSMH içinde sanayimizin payı ise yüzde 30” dedi.

Önemli katkı sunuyorsunuz

Fabrika ziyaretleri öncesi ESO’da konuşan ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Eskişehir’in büyük bir il olduğundan, ihracatıyla, çalışanıyla, ekonomisiyle ve üretimiyle çok önde olan bir yapıda olduğunu ve Türkiye ekonomisine önemli miktarda katkı sağladığını söyledi. Eskişehirli sanayicilerin gerçekleştirdiği 2.3 milyar dolarlık ihracat için teşekkür eden Başdeğirmen, “Bunların karşılığını biz de alıyoruz. Biz her ne kadar 300 milyon dolar ihracat yapsak da sizin yapmış olduğunuz yatırımlar ve ihracat bizlere de fayda getiriyor. İşin doğrusu küçük iller büyük illerden besleniyor. Yoksa bizim verdiğimiz vergilerle bizim verdiğimiz ihracatla o şehre bakılsaydı bizler çok daha geride kalırdık. Mutlaka sizin üretimlerinizden biz çok büyük katkılar sağlıyoruz. Bu yüzden de mutlaka işbirlikleri ve yatırım çalışmaları içerisinde olmalıyız” dedi.

Gerçek kahramanlar sayesinde yangın oranı düştü

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı birlikleri sıkı çalışmaso ve kararlı uğraşları ile beğeni toplamaya devam ediyor. 7 gün 24 saat şehirde oluşabilecek yangın, kaza ve doğal afetlere karşı hazır ve nazır nöbet tutan itfaiye ekipleri, yaptıkları eğitimler ve tatbikatlar sonuç vererek bu sene yangınlarda önceki yıla göre yüzde 40 düşüş sağladı.

2018 yılı yangın, kaza ve kurtarma gibi istatistikleri bildiren İtfaiye Dairesi Başkanı Ergün Peker, 2017 yılına göre çıkan yangınlarda yaklaşık yüzde 40 gibi bir azalma meydana geldiğini söyledi. Peker, “2017 yılında toplamda bizim bin 658 yangınımız olmuş. 2018 yılının ilk 9 ayında ise bu 967 olarak gerçekleştirilmiş. 2017 ile 2018 yıllarını değerlendirdiğimizde yaklaşık olarak yüzde 40’a varan bir azalma var. Toplam olan yangınlarda azalma var. Yaz aylarını dikkate aldığımızda, 2017 yılında 831 yangın oluşmuş 4 ayda. Yani Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında. Bu yangınların 2018 yılını değerlendirdiğimizde, 734 yangın meydana gelmiş. Bu da şu anlama geliyor, yüzde 13’e yakın bir oranda yaz aylarında çıkan yangınlarda azalma söz konusu. Bir de genel değerlendirme yaptığımız zaman bizim toplam yangınların içerisinde yaz aylarında toplam çıkan yangınların oranı, yüzde 50’ye yakın. Yani yangınların yarısı Haziran, Temmuz Ağustos ve Eylül aylarında çıkıyor. Sıcakların yoğun olduğu aylarda çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“2017’de 586 söz konusu iken, 2018’de 491 kurtarma olmuş”

Daire Başkanı Peker, yapılan kurtarma operasyonlarında yüzde 20’lik bir artış olduğunu belirterek, “Kurtarma olaylarında da bir değerlendirme yapacak olursak, birliyorsunuz bizim başlıca faaliyetlerimiz arasında arama kurtarma faaliyetleri söz konusu. Su altında, su üstünde, trafik kazalarında, asansörde kalanlar veya çeşitli hayvan kurtarmaları. Bu kurtarmalarda yüzde 20’ye yakın bir artış var. 2017’de 586 söz konusu iken, 2018’de 491 kurtarma olmuş ama 2017’in ilk 9 ayında 408 adet kurtarma olmuş. Bu da şunu gösteriyor, demek ki bizim kurtarma olaylarında bir miktar atış var 2018’in ilk 9 ayına göre” şeklinde konuştu.

“En fazla yangın oranı anız, ot, çöp yangınları”

2017 yılının ilk 9 ayında 968 yangın meydana geldiğini, 2018 yılının ilk 9 ayında ise bu yangınların 628 olarak gerçekleştiğini belirten Peker, “Çıkan yangınları çeşitlerine göre dağıttığımızda en fazla yangın oranı anız, ot, çöp yangınları maalesef fazla miktarda. 2017 yılının ilk 9 ayında 968 yangın meydana gelirken, bu 2018 yılının ilk 9 ayında ise 628 olarak gerçekleşmiş. Bu da yine değerlendirildiğinde yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir düşme söz konusu yani bu güzel bir oran. Temennimiz bunu daha da aşağı çekmektir. Ot, çöp ve anız yangınları bizim toplam yangınların içerisinde yaklaşık yüzde 55 bir seviyede bulunmaktadır bu da gerçekten büyük bir oran. Bu oranı aşağı çekebilmek için daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bunun içinde bir defa anız yakmayacağız kesinlikle. Riskli dönemlerde asla ateş yakmayacağız, kesinlikle sigara atmayacağız. Elimizde buluna bir camın gelişigüzel sağa sola atılmasını engelleyeceğiz. Çünkü mercek görevi görüyor. Eğer bunlara dikkat ederek bu oranı bayağı aşağı çekebiliriz diye düşünüyorum” diye belirtti.

“Yılda yaklaşık 20 bin kişiye eğitim vererek toplumun bilinçlenmesi için çaba sarf ediyoruz”

Ayrıca Peker, insanların bilinçlenmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, “Ev yangınları açısından değerlendirdiğimizde, 2017’ye göre 2018 yılında yüzde 11’lik bir düşüş var ve bu sevindirici bir olay. Bu oranların daha da aşağı çekilmesi için büyük bir mücadele veriyoruz. Eğitim faaliyetlerine önem veriyoruz. Yılda yaklaşık 20 bin kişiye eğitim vererek toplumun bilinçlenmesi için bir çaba sarf ediyoruz. Bu eğitim faaliyetlerini de daha da arttırma yönünde çalışmalarımız var” ifadelerine yer verdi.

“İnşallah kazasız belasız bu kış dönemini geçiririz”

Öte yandan Daire Başkanı Ergün Peker, insanların kış aylarında meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek, “Vurgulamak istediğim bir husus daha var, önümüz kış ve kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmeleri fazla oluyor. Bunlarla karşı karşıya kalmamak için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Bunlardan bir tanesi mutlaka bacalarımızın temiz olmasına dikkat etmemiz lazım. Bacalarımızın iyi bir çekim yaptığından emin olmalıyız. Asla yatma saatlerinde sobaya kömür atmamalıyız. Atmış olsak dahi kömürün kesin yandığından emin olmalıyız. Bu konulara çok dikkat etmekte fayda var. İnşallah kazasız belasız bu kış dönemini geçiririz” dedi.

Eskişehir kaçakçı avından başarı ile döndü

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü polisleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda 1 kişi gözaltına alındı. 

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri 5607 SKM (Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu) suçunun önlenmesine yönelik çalışma düzenledi. Belirlenen adrese düzenlenen operasyonda 1 kişi yakalanırken şahıslarda 740 paket (20 dallı) sarılmış sigara, 71 adet sigara sarma makinası, 30 kilogram 400 gram nargile tütünü, 37 kilogram kıyılmış tütün, 38 adet ithal sigara tütünü, 48 adet elektronik sigara likiti, 5 adet pipo tütünü, 3 adet pipo, 30 adet zippo çakmak benzini ve 10 adet zippo çakmak, 280 kutu (200 dallı) boş makaron ele geçirildi.
Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.